CREDIT CARD COACH


Posted: 12/31/2015 - 10 comment(s)
Category: Reviews » Products
I bought this book at Indigo for $7.99. Illustrated by Michael Martchenko.  Written by Robert Munsch. The main character is a female which is nice to see. She is a hockey  player and wants a rink on the river. The illustrations are fantastic,bright and colorful and the faces have such amazing expressions. The clothes the kids ae wearing are so unique. The storline is just ok . This book is not as funny as I thought it would be. The book is for ages 3-7 but adults like me can enjoy it too. This is not ...
Posted: 12/20/2015 - 8 comment(s)
I bought this book at Superstore for $1.89. 50% off.  Really colorful pictures which captures the child's attention. The storyline is something a child can and will relate to as all children get sick. It is nice Mommy looks after Caillou so well when he has the chicken pox. The pictures show the spots on Caillou and he gets a bath to help the itch. Good information for the child. A funny part is when Mommy puts red dots on the stuffed,pet dinosaur and tells Caillou he has the chicken pox too and we all l...
Posted: 12/20/2015 - 8 comment(s)
Category: Reviews » Products
Blue Menu brand.  8 mini bags ,32g each. First time buying this brand.  I forget the price. Bought it because it was cheaper than the other brands and wanted to give it a try.  Microwave it for 1-2 minutes. I found that all of the kernals popped nicely.  The kernals were nice and fluffy. It was not too salty. No butter with it because I wanted to try it plain. After a few bags I melted my own butter and poured it over.  I would buy this brand again. Nutrition facts: for 1 bag or 32g: calor...
Posted: 12/20/2015 - 10 comment(s)
Category: Reviews » Products
I bought this Nestle Vanilla Chocolate Allure ice cream cake ,600 ml, at Superstore for $4.60. My first time buying this. The ice cream was smooth and creamy. there were layers of crispy chocolate in it. The cake was just ok for me. The layers of crisp,hard chocolate could have been thicker.  There are other ice cream cakes out there and I prefer them to this one. We had 5 people eating this and there was some left over. Nutrition facts: for 60ml or 1/10 of a cake: calories 90,fat 5g,sodium 20mg,carbs 9g,fibr...
Posted: 12/19/2015 - 6 comment(s)
Category: Reviews » Products
I bought this 100g box of dark chocolate "enrobed cream mints" at the Co-op for $1.59. 10 pieces. I enjoyed the taste of the dark chocolate. The center was creamy and just the right amount of peppermint flavor. I have never seen these before and I would buy these again. Interesting address for Ganong on the package: ONE CHOCOLATE DRIVE.  Now that is an approprate  name for their street. Nutrition facts: for 4 pieces or 40g: calories 150,fat 2.5g,sodium 1mg, carbs 32g,fibre 1g,sugars 28g,protei...
Posted: 12/10/2015 - 9 comment(s)
Category: Reviews » Products
I bought this 49g bar at Bulk Barn for $1.99, 20% off.First time eating this. On the front of the package it says: "Fry's  since 1761".  And "Rich Dark Chocolate with a smooth fondant centre" The bar has a thick coating of darkchocolate which tasted very good. The filling was creamy and thick. The flavour was not strong of peppermint. I would buy this again,even if not on sale. Nutrition facts: for 100g: calories 430,fat 14.5g,carbs 71,fibre 3.2g. So high in calories an...
Posted: 11/28/2015 - 10 comment(s)
Category: Reviews » Dining
We ordered 2 basic burgers with tomato and lettuce and 1 order of fries to share.  First time eating here. We asked for a cup of water each and the water was cold and refreshing.  Total cost ws $18.42. Your order is brought to your table. The burgers were large and tasted like you grilled it on your barbeque. Good texture. The lettuce and tomato were fresh. The bun was multigrain and square in shape. The burger was a very good taste experience. The fries were hot and tasty and of good texture. They bring ...
Posted: 11/15/2015 - 11 comment(s)
Category: Reviews » Products
I bought this 400g package of these dry ingredients from the store Nutrition Plus for $7.69. Ingredients: white sorghum,wild rice,parboiled brown rice ,red lentils,quinoa.  That is it. You take 1 cup of this and 4 cups of water and boil for 5 minutes. Then cook on medium for 20 minutes. Drain. This package has 2 cups worth of ingredients. The ingredients were tender. You could only taste the rice,lentils and quinoa. Not to my liking but my husband loves it because there is no salt added and you just have th...
Posted: 11/9/2015 - 7 comment(s)
Category: Reviews » Products
I bought this board book at Winners for $4.99. It says Compare at $7.00. I looked on Amazon and it is $7.99. It was FREE  with my Saveland Gift Card I won. The storyline is the same as when I was a kid. But there are a few differences which I like. "Goldilocks knocked loudly on the front door. KNOCK,KNOCK,KNOCK. "(read this louder). "CR-R-R-RACK !  The chair broke into pieces. " "RUMBLE,RUMBLE,RUMBLE! as her tummy gumbled loudly,Goldilocks....." Nice additions fo...
Posted: 10/28/2015 - 9 comment(s)
Category: Reviews » Products
I bought this 200g box of 5 soft baked bars at Walmart for $3.47,regular price. Blueberry flavour. First time buying these. The bars are soft in texture. They need more blueberry puree(an ingredient listed on the box). There is way more bar than puree. Good blueberry flavour though. You can see the oats in the bar.  I would not buy these again. Nutrition facts: for 1 bar or 40g:  calories 150,fat 5g,sodium 90mg,carbs 28g,fibre 5g,sugars 9g,protein 2g. So high in sodium,calories,sugar and fat. Ingre...
Posted: 10/4/2015 - 6 comment(s)
Category: Reviews » Products
I bought this 220 g bag at Superstore on sale for $2.97 regular $3.97,saved $1. First time buyiing this brand. I bought the "Original" one. Kettle Cooked. From Hyannis,MA,USA. It says on the back of the pkg: "We offer tours of our factory Monday through Friday,from 9 a.m. to 5 p.m. That caught my eye and I would take advantage of this if I lived close by or was visiting the area. The texture of the chips was crispy but not hard. They tasted delicious.  Not overly salty. I would buy them again. ...
Posted: 9/25/2015 - 13 comment(s)
Category: Reviews » Products
I bought this 100g bar at Ten Thousand Villages for $4.60.  Milk Chocolate with Toffee & Sea Salt. First time buying this flavor. The milk chocolate is very creamy and melts in your mouth. Delicious. There are tiny bits of toffee pieces in the bar which gives it a bit of a crunch and also the toffee flavor. You can taste the salt in it. I liked the additions of toffee and salt. Added a lot of flavor. I would buy this bar again. Nutritious facts: for  10 pieces or 42g: calories 240,fat 15g,sodium 90mg...
Posted: 9/19/2015 - 10 comment(s)
Category: Reviews » Products
I bought this book at Indigo for $7.99. Author is Robert Munsch. I bought this to read to a little one in my family who loves hockey. The pictures are so colorful and lots of detail in each picture which adds to the interest. The storline is hilarious as usual. This captures the attention of the listener. Cirara is a hockey player and wants to build an ice rink on the river near her house. She succeeds in persuading her parents to get help to build rink. At the end of the year her team has not won a game and the ...
Posted: 9/14/2015 - 13 comment(s)
Category: Reviews » Products
I bought this 85g bag of dark chocolate bites at The Dollar Tree for $1.25. Each piece had lots of coconut in it and did not taste too sweet. There could have been a thicker chocolate coating as the chocolate flavour did not come through very much. Their Chocolate Mint Patties have a thicker chocolate coating. I would not buy these again. Nutrition facts : for 3 pieces or 43g: calories 200,fat 10g,sodium 50mg,carbs 26g,fibre 2g,sugars 17g,protein 1g. The package says: Handcrafted in Small Batches. Guarantee of Q...
Posted: 9/13/2015 - 2 comment(s)
Category: Reviews » Products
I bought this book at Chapters for $3.99 plus tax. The pictures are bright and colorful which captures the interest of the children. Caillou and the day care kids go on the bus to the orchard. Yellow and red apples are cut in pieces so the kids can taste the apples and see which one they liked best. Then the kids get to ride in a hay wagon pulled by a tractor to the orchard. They get to have the experience of picking apples too. They each get to take a small basket of apples home. The picture of the kids on the h...